Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Kadınlar Tarafından Alınan Sorumluluklar

  • Listed: Haziran 14, 2019 1:55 am
  • Expires: 58 days, 11 hours
Kadınlar Tarafından Alınan Sorumluluklar

Description

Kadınlar Tarafından Alınan Sorumluluklar

Tabiri caizse erkeğin bir üst modeli olan kadın, cefakar, vefalı, her türlü koşulda, şartlar ne olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun her türlü sorumluluğu alabilen, yeri gelince ağırlığını ortaya koyabilen nadide bir varlıktır. Bütün şarkılarda, şiirlerde, masallarda, destanlarda, halk hikayelerinde kadın her daim ön planda tutulmuştur. Bütün olayların merkezi kadındır.

Annelik

Kadınların aldığı sorumlulukların en başında gelen annelik, şüphesiz erkeklerin kaldıramayacağı, sabır, acı ve zulüm getiren başlangıç zamanı belli olup ne zaman biteceği hiç belli olmayan hatta bitmeyen hayatın en zorlu sürecidir. Tabi ki beraberinde güzel duygular getirir lakin kadından çok şey götürür. Her şeye rağmen kadınlar, sonucu ne olursa olsun, nereye çıkarsa çıksın bu zorlu sorumluluğu seve seve üstlenirler. Üstlenemeyen insana da ne kadın ne de anne denir zaten. Çünkü yaratılış gereği kadınlar annelik içgüdüsü ile yaşarlar. Yaratan kalplerine o duyguyu vermiştir bir kere.

Şefkat

Erkekten farklı olarak kadınlar şefkatle donanmış ender varlıklardır. Küçük yaşta anneye, babaya, kardeşe şefkat, yaş ilerledikçe çevresindeki dostlara, eşine şefkat, daha ilerde çocuklarına şefkat, ki neredeyse bütün şefkat anlayışı bu zamanda şekillenir. Daha ilerde de torunlara şefkat.
Yaratılış gereği naif ve hassas olan kadınlar doğumdan ölene kadar şefkat gösterme gibi zorlu ve ağır bir sorumluluğu göğüsler. Kadını kadın yapan şefkattir.

Kendini Koruma

Özellikle ülkemizde kadın elbette hak ettiği değeri görmüyor ya el üstünde ya da yerlerde geziniyor. zaman geçtikçe bozulan bir nesil gelmesiyle beraber taciz, tecavüz, kadın cinayetleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu noktada kadını koruyacak tek etmen kadının yine kendisidir. büyük bir sorumluluk, kimisi kendini koruyamayıp gazete manşetlerine, televizyon haberlerine konu oluyor. Elbette herkes kendini koruyacak kuvveti bulamaz, bu noktada kadına bir sorumluluk daha düşüyor; kadını hak ettiği yere getirecek, şefkatine şefkat gösterecek nesiller yetiştirmek. Tabi ki kadını bozuk nesilden sorumlu tutmak yanlış olur ama gerekli çaba gösterildiği takdirde daha temiz nesiller yetişecektir.

Düzen

Günümüzde erkek kadın fark etmeden her iki taraf çalışsa bile kadına büyük görev düşüyor bu noktada. Özellikle çalışan kadınların aldığı ağır sorumluluklardan birisi hem ekonomik gelir sağlayıp hem de evi çekip çevirmektir. Düşünün ki erkekler daha kuvvetli dayanıklı olduğu halde eve geldiğinde yorgun argın kendini atıyor bir kenara. kadınlara burada iki sorumluluk birden düşüyor.

Listing ID: 2585d02fe390afab

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply